Podcast #7 "Opluta przez życie"

Historia Ani Rutkowskiej to historia trudnej relacji. Relacji dziecka z przestrzenią edukacyjną. To opowieść pełna złych i trudnych wspomnień. Ale też historia o tym, jak ważni na naszej życiowej drodze są ludzie. Uwaga, którą nam poświęcają. A nade wszystko ich otwartość na to kim jesteśmy. Bez względu na to, jak nasze bycie jest inne od bycia większości.

Posłuchajcie historii Ani Rutkowskiej - absolwentki Akademii Sztuk Pięknych, byłej uczennicy topowych warszawskich placówek edukacyjnych

Podcast #6 "Moje dzieci nie pójdą do szkoły"

Często pomiędzy pojęciami szkoły i nauki stawiamy znak równości. Dzieci chodzą do szkoły, czyli się uczą. Kiedy nie chodzą do szkoły bawią się i odpoczywają.

A co z dziećmi które w ogóle nie chodzą do szkoły? Czy to znaczy, że nigdy się nie uczą?

Ale przecież będąc daleko od szkoły nauczyły się chodzić i mówić? Dlaczego w takim razie nie mogłyby się nauczyć czytać, mówić po angielsku czy dzielić?

Mogłyby. I to robią.

O unschoolingowym podejściu opowiada dzisiaj Silvia Pogoda - fotografka, ilustratorka i felietonistka. Mama Leo, który nie chodzi do szkoły i Gai, która też do niej nie pójdzie.

Podcast #5 "Siła z desperacji"

Dlaczego czasami (albo nawet częściej) mamy dość szkoły? Do czego złość i niezgoda mogą nas doprowadzić? Wreszcie, jak z miejskiej biblioteki trafia się do Senatu i jak się mają rozliczne edukacyjne raporty, które łączy jedno – wciąż niezrealizowana wizja empatycznej, bezpiecznej i mądrej szkoły!

O tym jak łączyć marzenia z realizmem, perspektywę nauczyciela z wrażliwością matki oraz jak ćwiczyć mięsień zwany odwagą rozmawiamy z Anną Dęboń i Robertem Strzałą – założycielami Stowarzyszenia Dopamina Lab.

Więcej informacji w raporcie Stowarzyszenia Dopamina Lab: https://szkolajestnasza.pl/2021/04/21.

Podcast #4 "Nasza przygoda z pedagogiką waldorfską"

Czym kierujemy się wybierając szkołę dla naszych dzieci? Jedni z nas chcą uchronić swoje dzieci przed traumą, którą sami przeżyli. Inni pragną dać im to, czego sami nie mieli. Jeszcze inni podążają za dzieckiem i wybierają szkołę adekwatną do jego indywidualnych potrzeb.

W tym odcinku rozmawiamy z Marią Bator, studentką antropozofii, pedagogiki waldorfskiej i tradycyjnej, przedszkolanką i dziennikarką, związaną z portalem „Ładne bebe".

Posłuchamy jej historii, edukacyjnych przygód i życiowych przełomów, które pomogły jej odnaleźć swoje miejsce w obszarze edukacji.

Dlaczego czuła się matką kosmitką? Jak po raz pierwszy trafiła do waldorfskiego przedszkola? I jak to się stało, że dzisiaj sama jest waldorfską przedszkolanką?

Podcast #3 "Nasza szkoła jest wolna"

Oksymoron - metaforyczne zestawienie wyrazów o znaczeniu przeciwstawnym. “Wolna szkoła” - pasuje do tej definicji jak ulał. Mamy ze szkołą mnóstwo skojarzeń, ale wolności raczej nie ma na tej liście. Są za to przymus, stres, rywalizacja, hierarchia… Są jednak szkoły, gdzie wolność jest najważniejszą wartością. Wartością, która jest fundamentem na którym nadbudowuje się naukę, pasję i rozwój.  Dzisiaj porozmawiam z osobami, które na co dzień stoją na straży tej wolności.

Daria Brukwicka, Joanna Lorenc i Anna Ślusarz - mentorki w Wolnej Szkole Wilanów w Warszawie.

Podcast #2 "Liceum w dwa lata z dala od szkoły"

Co zrobić kiedy szkoła nas męczy i nudzi? A perspektywa spędzenia w niej kolejnych kliku lat bardziej przeraża niż cieszy? Trzeba zamienić szkołę, na samodzielną naukę. I będąc sobie samemu sterem i okrętem zaliczyć czteroletni program w dwa lata.

W końcu każdy rok życia jest na wagę złota!

Posłuchajcie historii Poli Żółtańskiej - jeszcze niedawno uczennicy edukacji domowej, dzisiaj studentki filmmaking na Akademii Sztuk Pięknych w Mediolanie. Fanki zdrowego stylu życia, psychologii i oczywiście foografii.

PODCAST #1 "NAPRAWDĘ LUBIŁEM BYĆ NAUCZYCIELEM"

Co musi się wydarzyć, żeby zrezygnować z wykonywania zawodu który się kocha? Który jest źródłem pasji i przyjemności? Co stoi u źródła takiej decyzji?

Czy była trudna? Czy jej żałuje? Czy myśli o powrocie? Co robi z dala od szkoły? Na pewno wciąż dba o dobrobyt młodzieży. W jaki sposób?

Posłuchajcie historii Jarosława Szulskiego - nauczyciela, wychowawcy, a także managera. przedsiębiorcy i pisarza. Jego najnowsza książka “Nauczyciel z Polski” ukazała się w styczniu 2021.